Русия планира да изтръгне още пари от някои производители на суровини и държавни компании и да намали разходи извън тези за отбрана, тъй като разходите за инвазията в Украйна не спират да растат, показва правителствена заповед.
Предложенията включват по-високи дивиденти от държавните компании и „еднократно плащане“ от производителите на торове и въглища, показват инструкциите, издадени от министър-председателя Михаил Мишустин в средата на декември.
Документът, копие от който са видели журналисти от Bloomberg, нарича стъпката част от „мобилизация на приходите“. Освен това той нарежда 175 млрд. рубли (2,4 млрд. долара) допълнителни разходи за презаселването на 100 хил. души от Херсон в Русия – очевидно признание, че Кремъл няма големи надежди, че ще си върне украинския регион, който силите му изоставиха през есента само седмици, след като незаконно го анексираха.
Бюджетът на Русия е под все по-голям натиск, докато инвазията на президента Владимир Путин се насочва към втората си година, а икономиката се свива под санкциите от САЩ и Европа. Дивидентите и данъкът върху неочакваната печалба, платени от „Газпром“, вече помогнаха за увеличаване на фискалния излишък в края на миналата година, преди ангажиментите за сериозни разходи през декември вероятно да изпратят бюджета на червено.
Част от допълнителните пари са необходими, за да се покрият разходи, свързани с войната, посочват запознати източници. Засега не е взето решение за размера на дивидентите или еднократното плащане, казват те, тъй като сумата ще зависи от това доколко бюджетът е бил ударен през цялата 2022 г.
Властите ще се опитат да установят дивидентите на над 50% от нетната печалба за държавните компании, когато това е възможно, казват източниците.
Говорител на руското правителство и от финансовото министерство не са отговорили веднага на искането за коментар по време на празниците в страната.
Междувременно руският лидер обеща да „няма ограничения“ на военните разходи за войната, като социалните програми ще останат най-големият единичен бюджетен елемент. В същото време обаче разходите за образование и здравеопазване вече усещат удара.
В заповедта на Мишустин се призовава за „оптимизация“ на бюджетните разходи извън отбраната и сигурността, което трябва да генерира спестявания за поне 150 млрд. рубли.
Нужда от финансиране
Тъй като страната отчита бюджетен дефицит от години, а международните дългови пазари са почти затворени за Русия, все по-неотложно става да се гарантира, че правителството има достъп до финансиране, докато енергийните му постъпления са под натиск.
Финансовото министерство, което миналата година прогнозираше бюджетен дефицит от 0,9% от брутния вътрешен продукт, сега очаква недостигът да бъде 2% както за 2022 г., така и за 2023 г. Общо разходите миналата година са достигнали около 30 трлн. рубли, заяви финансовият министър Антон Силуанов в края на декември, което е с около 27% повече от първоначално планираното.
Силуанов каза, че правителството не планира промени в данъците тази година дори ако бюджетните разходи нараснат, а заповедта на Мишустин очевидно не предлага постоянни налози.
През месеците преди инвазията в края на 2021 г. руските миннодобивни компании, включително производителите на въглища и торове, бяха ударени от увеличение на ставката на данъка върху добива на минерали. Оттогава насам правителството отказа да облекчи бремето, въпреки че санкциите прекъснаха продажбите и наложиха съкращения на производството.
преди 2 години До: aldy: Не се притеснявай там са си :) Ще бъдат ползвани целево за Украйна. Може дори в момента с тези парички да произвеждат ядрени ракети за Украйна :) 10 на брой ще стигнат от тях поне 2-3 като паднат в Москва и готово .... разбира се ако късия пак се прави на умен и заплашва с ЯО :) Така за всяко действие си има противодействие :)))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Кво станА със "замразените" активи на РЦБ? Защо не могат и със свещ да ги открият? Липсват над 260 милЯрда. Кой ги е откраднал от крадливите западни ръчички? Нали щяха да ги дават на урките? Май Путин ги изигра по старинен военен образец. Сега не смеят да признаят, че са оцапали калците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Опитах се да почета малко коментарите -е ми не си струва. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: baybay11: Оуч, я пак. Как е според българския закон, не е интересно и ще коментираме друг път. Днес темата на дискусията е финансирането на войната в Русия и извънредните, извънпланови и съответно - извънбюджетни трикове на властите да осигуряват свежи пари за тази цел - виж статията. Това достатъчно ли ти е, или ще се включиш в отбора на Тарзан, към когото открай време прилагам специален педагогически подход, взаимстван от помощните училища? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: baybay11 Тиквата... известен форумен дебббил! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007 ''.... Много по-добре е държавата да харчи за приключения и авантюри пари, които е изкарала от бизнес, отколкото от бюджета....'' Оуч, замълчи- написаното от теб е абсолютно невярно, защото парите, които държавата е придобила от бизнес, съгласно българския закон, са част от държавния бюджет... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007 игнорирай последните коментари в които се опитваш да разводниш темата по твоя си начин и всичките опити да ми преиначиш и манипулираш думите и се върни на първите два... за домашно да ги прочетеш 100 пъти на глас, бавно! И ако до утре не си ги осмислил, просто приеми съдбата си на лузер и *** и не се бутай при нормалните... ние ще ти помогнем да добуташ старост със социалните програми които Държавата предлага! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao: Сега ти предоставям правото да напишеш още веднъж колко съм тъъъп и да турим точка, че нещо ми доскуча. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: khao: И какви са ти аргументите, че не е вьрно? Че съм тъъъп, или че някакъв мазен тип бил нещо казал за Газпром? Ами ако е казал, че Газпром е частна компания, не е излъгал. Частна е. Всяка публична компания е частна, защото няма държавни акционери. Има държава-акционер, но разликата ще ти дойде много трудна за осмисляне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години До: Tikva007 теб те разбирам много лесно... не си от сложните, ниво общ работник! Сега те уча да разбираш текста от статията, така че мълчи и чети! иначе ще те изгоня от час, тъъъп двойкаджия! :D:D:D отговор Сигнализирай за неуместен коментар